گروه ایران روسیه سوریه پوتین ایرانی

گروه: ایران روسیه سوریه پوتین ایرانی ایرانی رسانه ای رسانه ها اسرائیل بحران سوریه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی جنگ پیام‌های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

منى صفوان در رای الیوم نوشت: « حتی اگر تمام دنیا جمع شود از سوریه خارج نخواهیم شد، مگر اینکه دولت سوریه چنین درخواستی کند». این خبر ایرانی که از طریق نصرالله مط

جنگ پیام‌های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

جنگ خبر های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

عبارات مهم : ایران

منى صفوان در رای الیوم نوشت: « حتی اگر تمام دنیا جمع شود از سوریه خارج نخواهیم شد، مگر اینکه دولت سوریه چنین درخواستی کند». این خبر ایرانی که از طریق نصرالله مطرح شد، نه تنها پیامی جهت اسرائیل و آمریکا، که پیغام واضحی جهت روسیه است که خواستار خروج تمام نیروهای خارجه از سوریه شده است بود.

به گزارش گزینش ، این رسانه عرب زبان ادامه داد: در همین زمان، کرملین اعلام کرد که منظور از نیروهای خارجی، کشور عزیزمان ایران و حزب الله هست، ولی کشور عزیزمان ایران به سرعت پاسخ داد حضور نیروهای ما در سوریه قانونی هست. پیامها روشن بود و تکرار آن نشان دهنده عدم عوض کردن موضع دو طرف. ولی ایا این به معنای اختلاف ایرانی روسی است که منافع آنها را در تعارض با یکدیگر قرار می دهد یا تنها اختلاف در مورد شکل تمرکز نیروها در اینده سوریه است؟

دبیر کل حزب الله یک روز بعد از صحبتهای پوتین در این باره، نظر خود را تکرار کرد و این بار پوتین تصریح کرد تا زمانی که نیاز به حضور روسیه باشد، نیروهای روسی هرگز سوریه را ترک نخواهند کرد. و عجیب آنکه اینطور پیامها از طریق رسانه ها علنی شد؛ اینگونه موضع گیریهای روسیه متوجه کدام طرف می تواند باشد جز ایران؟

جنگ پیام‌های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

نکته قابل توجه انکه اسرائیل چند هفته پیش، از شروع مذاکراتی مستقیم و سرّی در اردن خبر داده بود، که عنوان مهم آن، حضور کشور عزیزمان ایران در مرزهای سوریه-ایران است! این در حالی است که یک هفته قبل، نماینده روسیه در شورای امنیت اعلام کرد در مورد خروج نیروهای ایرانی از جنوب سوریه و مرزهای اسرائیل توافق شده است است.

در این میان، طرف ایرانی یا حتی سوری اظهار نظری نکردند تا اینکه ولید المعلم بعد از سکوتی طولانی، حضور نیروهای کشور عزیزمان ایران در سوریه را شرعی دانسته و تصریح کرد این آمریکایی ها هستند که باید از سوریه خارج شوند.

منى صفوان در رای الیوم نوشت: « حتی اگر تمام دنیا جمع شود از سوریه خارج نخواهیم شد، مگر اینکه دولت سوریه چنین درخواستی کند». این خبر ایرانی که از طریق نصرالله مط

در ادامه، اسد اظهار داشت تنها تعدادی مستشار کشور عزیزمان ایران بنابر درخواست دولت سوریه در این کشور حاضر هستند. در این جنگ کلامی-علنی بین دو طرف روسی و ایرانی، سوریه تلاش می کند در لبه محورها ایفای نقش کند، به گونه ای که نه کشور عزیزمان ایران را خشمگین کند و نه با منافع روسیه تعارضی داشته باشد؛ که البته این مأموریتی سخت جهت سوریه است.

صحبتهای اولیه پوتین در مورد ضرورت خروج کشور عزیزمان ایران از سوریه، در سایه حضور اسد در روسیه و نیز سکوت او مطرح شد و مدیر دولتی بیگانه در حضور اسد در این باره اظهار نظر می کرد که چه کسی در سوریه بماند و چه کسی برود! اسد سه هفته منتطر ماند و بعد از انکه انفجار خشم کشور عزیزمان ایران را مشاهده کرد، به صورتی غیر مستقیم تصویر العمل نشان داد.

این بار هم خبر نصرالله یا بهتر بگوییم خبر کشور عزیزمان ایران کاملا روشن بود. کشور عزیزمان ایران می داند که ضربات اسرائیل به پایگاههای حزب الله در سوریه با مخالفت روسیه مواجه نشد و حتی ممکن است این حملات با همکاری مسکو انجام شده است باشد. ولی پرسش آن است که آیا حملات مذکور با دمشق نیز هماهنگ شده است بود؟ دمشقی که نمی تواند به آسانی از حزب الله بخواهد سوریه را ترک کند.

جنگ پیام‌های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

از وقت شروع بحران سوریه، دو طرف هم پیمان سوریه و ایران(حزب الله) هر یک تلاش می کند خود را مسلط بر اوضاع نشان دهد و ثابت کند که رهبری معرکه را بر عهده دارد؛ که جنگ رسانه ای بین رسانه های رسمی سوریه و حزب الله نیز در همین چارچوب قرار می گیرد. در این میان، رسانه های ایرانی تلاش داشتند اینطور وانمود کنند که این نیروهای کشور عزیزمان ایران و حزب الله هستند که نبرد سوریه را رهبری می کنند و پشت آنها، ارتش سوریه قرار دارد؛ آنچه که رهبری سوریه را خشمگین می کرد.

در بسیاری موارد بعد از آزادسازی مناطق متفاوت سوریه از دست تروریستها، وزارت اطلاعات سوریه تنها به شبکه های سوری اجازه پوشش اخبار را می داد، و مانع ورود شبکه های ایرانی به منطقه می شد، تا صدارت و اولویت با سوریه ای ها باشد.

منى صفوان در رای الیوم نوشت: « حتی اگر تمام دنیا جمع شود از سوریه خارج نخواهیم شد، مگر اینکه دولت سوریه چنین درخواستی کند». این خبر ایرانی که از طریق نصرالله مط

رقابت رسانه ای مخفی بین رهبری سوریه و حزب الله و کشور عزیزمان ایران که خیلی علنی نشد، در واقع نبردی بر سر سیادت بود نه اختلاف در خصوص اهداف؛ در حقیقت هیچ اختلاف نظر واقعی بین سوریه و کشور عزیزمان ایران نیست، بویژه آنکه هر دو دشمن واحدی دارند.

سوریه همانطور که به روسیه نیاز دارد، به کشور عزیزمان ایران هم محتاج هست؛ ولی به نفع دمشق نیست که حضور کشور عزیزمان ایران در خاک سوریه نیرومند شود، نه کشور عزیزمان ایران و نه هیچ دولت دیگری.

جنگ پیام‌های مستقیم بین کشور عزیزمان ایران و روسیه

با این وجود، سوریه نمی تواند از کشور عزیزمان ایران بخواهد بعد از آخر جنگ این کشور را ترک کند؛ آیا که این مساله به معنای نبردی تازه بین کشور عزیزمان ایران و اسرائیل در میدان سوریه هست؛ این امری است که دمشق قصد ورود به آن را ندارد.

سوریه بعد از شکستی که در اکتوبر 1973 از سوی اسرائیل مجبور شد و منجر به از دست دادن جولان گردید، وارد هیچ نبرد مستقیمی با اسرائیل نشده است- با اینکه جزئی از محور مقاومت است.

اما نظر کشور عزیزمان ایران در این باره متفاوت بوده و مصلحت آن ماندن در سوریه هست، از این جهت که این مساله جایگاه مهمی را درخصوص اسرائیل فراهم می کند، می تواند به این وسیله در مرزهای اسرائیل مستقر شده است و مساحت مانور بیشتری جهت مبارزه با آن داشته باشد.

در این بین، روسیه نمی خواهد انفجار بین کشور عزیزمان ایران و اسرائیل اتفاق بیفتد و مانند پلیس تامین امنیت منطقه، تلاش در دست گرفتن زمام امور و نخ های بازی و روابط را دارد و به دنبال آن است که باب هماهنگی نظامی با همه طرفها را بگشاید؛ به اسرائیل اجازه ضرباتی محدود به پایگاههای کشور عزیزمان ایران را می دهد، در حالی که خطوط قرمز کشور عزیزمان ایران را می داند و اجازه نمی دهد اسرائیل از آن تجاوز کند. و از سوی دیگر در صورتی که اسرائیل از خطوط قرمز کشور عزیزمان ایران تجاوز کند، روسیه با پاسخ حزب الله به آن، موافقت می کند.

روسیه به دنبال آن است که اوضاع را آرام کند تا بتواند منافع خود را در آن مدیریت کرده و منطقه را اداره کند. می توان گفت صحبتهای پوتین در اواسط ماه می در سوچی مبنی بر خروج نیروهای خارجی از سوریه و سکوت اسد در این باره، نشان دهنده موافقت وی با این مساله هست. بویژه آنکه مدیر جمهور سوریه موافق منافع روسیه در منطقه هست، بعد از آنکه پایگاههای نظامی تازه ای در حمیمیم و طرطوس ایجاد کرده است.

با اینکه اسد از عدم وجود نیروهای ایرانی صحبت کرده هست، ولی از حضور آنها نیز دفاعی نمی کند و تنها منکر وجود این نیروها شده؛ ضمن اینکه با سخنان پوتین و کرملین مخالفتی نکرده است.

روز قدس روزی است که محور کشور عزیزمان ایران پیامهای سیاسی خود را با راهپیمایی های گسترده به اسرائیل می رساند و شاید این بار خبر کشور عزیزمان ایران متوجه روسها شود؛ ولی آیا می توان گفت که کشور عزیزمان ایران کارها روسیه را در خدمت منافع اسرائیل می داند و این علت مهم اختلافات بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و مسکو است؟

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | سوریه | پوتین | ایرانی | ایرانی | رسانه ای | رسانه ها | اسرائیل | بحران سوریه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog